Blog

Raporlu Çalışanın İş Akdi Fesih Edilir Mi?

RAPORLU ÇALIŞANIN İŞ AKDİ FESHİ

SGK nezdinde geçerli hastalığı nedeniyle rapor kullanan çalışanın iş akdi ancak ihbar süresini 6 hafta geçmesi halinde fesih edilebilir.

Bu durum 4857 sayılı İş Kanunu madde 25’de I-Sağlık Sebeplerinde sayılmıştır.

“…işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar.Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar…”

Çalışma Süresiİhbar SüresiToplam Rapor Süresi
6 aya kadar(Deneme Süresi Dahil)2 hafta+6 hafta8 hafta
6 ay – 1 buçuk yıla kadar4 hafta+6 hafta10 Hafta
1 buçuk yıl – 3 yıla kadar6 hafta+6 hafta12 Hafta
3 yıldan fazla8 hafta+6 hafta14 Hafta

Ayrıca bu durumda çalışanın kıdem tazminatı hakkı saklı olup fesih bildirimi usule uygun olarak yapılmalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir durum da raporun kesintisiz olarak devam etmesidir. İki ya da daha fazla parçadan oluşan raporlarda belirtilen kanun maddesine göre işlem yapılamaz.

Eğer çalışan kısa süreli ve sık sık rapor kullanıyorsa ancak çalışanın işin aksamasına sebep olduğu gerekçe gösterilerek fesih yapılabilir. Bu durumda da raporun ne kadar sıklıkla alındığı ve işin aksamasının ispat yükümlülüğü işverendedir. Bu durumda da yine kıdem tazminatı hakkı ile ihbar tazminatı hakkı saklıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir